• 1st XI
    APRIL

     

     

     

     

     

    Sat 30

    Woodvale

    Home

    League Section 1

    Won by 8 wkts

    A Dandekar 66*, S Gordon 30, A Adey 2-15

    MAY

     

     

     

     

     

    Mon 02

    Downpatrick

    Home

    League Section 1

    Lost by 6 wkts

    R Haire 28, C Drummond 21, R Haire 2-35

    Sat 07

    Eglinton

    Home

    Irish Senior Cup Rd 1

    Lost by 72 runs

    A Dandekar 104*

    Sat 14

    Instonians

    Home

    Challenge Cup Rd 1

    Won by 7 wkts

    A Dandekar 96*

    Sat 28

    Armagh

    Home

    League Section 1

    Won by 44 runs

    A Dandekar 58, J Magowan 39, A Adey 2-13

    JUNE

     

     

     

     

     

    Sat 04

    Donaghcloney

    Away

    League Section 1

    Won by 9 wkts

    N Gill 6-26, G Nicholl 3-12, C Drummond 24*

    Sat 11

    Bangor

    Home

    League Section 1

    Won by 6 wkts

    P Eastham 40, J Magowan 30, R Haire 3-10

    Sun 12

    Ballyspallen

    Home

    Ulster Shield Rd 1

    Won by 5 wkts

    S Gordon 48, A Dandekar 3-9, R Haire 3-21

    Sat 18

    Carrick

    Home

    Challenge Cup Rd 2

    Lost by 83 runs

    G Nicholl 3-33, R Haire 3-33

    Sat 25

    Ballymena

    Away

    League Section 1

    Won by 2 wkts

    N Gill 4-10, R Haire 3-6, A Dandekar 2-17

    JULY

     

     

     

     

     

    Sun 03

    Glendermott

    Away

    Ulster Shield Rd 2

    Won by 113 runs

    R Haire 132, A Dandekar, 81, A Dandekar 3-34

    Sun 10

    Saintfield

    Away

    League Section 1

    Won by 7 wkts

    A Dandekar 75, R Haire 49, A Dandekar 2-22

    Sat 23

    Saintfield

    Home

    League Section 1

    Won by 99 runs

    N Gill 52, A Dandekar 5-34, A Adey 3-0, R Haire 2-12

    Sun 24

    Lurgan

    Home

    League Section 1

    Won by walkover

     

    Sat 30

    Armagh

    Away

    League Section 1

    Won by 8 wkts

    N Gill 6-8, A Adey 2-3, A Dandekar 2-8

    AUGUST

     

     

     

     

     

    Sat 06

    Lurgan

    Away

    Leaguer Section 1

     

     

    Sat 13

    Bangor

    Away

    League Section 1

     

     

    Sat 20

    Donaghcloney

    Home

    League Section 1

     

     

    Sat 27

    Ballymena

    Home

    League Section 1

     

     

    SEPTEMBER

     

     

     

     

     

    Sat 03

    Academy

    Home

    League Section 1

     

     

  • 2nd XI

    MAY

     

     

     

     

     

    Sat 07

    Dundrum

    Away

    Junior Cup Rd 1

    Won by 262 runs

    P Bates 83, R Keates 76, A Adey 5-11

    Sat 14

    North Down II

    Away

    Junior 1

    Won by 195 runs

    S Stephenson 118, S Thompson 79

    Sat 21

    Instonians II

    Home

    Junior 1

    Won by 10 wkts

    R Keates 5-20, D Cardwell 3-22, P Bates 48*

    Sat 28

    LArne

    Away

    Junior Cup Rd 2

    Lost by 3 wkts

    S Stephenson 53, S Thompson 24

    JUNE

     

     

     

     

     

    Sat 04

    North Down II

    Home

    Junior 1

    Won by 163 runs

    S Stephenson 151*, P Bates 63, R Keates 3-32

    Sun 05

    Bonds Glen II

    Home

    Ulster Plate Rd 1

    Won by 79 runs

    D Rainey 64, A Adey 3-34, S Henderson 3-51

    Sun 19

    CSNI II

    Home

    Ulster Plate Rd 2

    Won 2-1 (Bowl Out)

    Hit: Perry Tracey, R Keates

    Sat 25

    Ballymena II

    Home

    Junior 1

    Lost by 8 wkts

    R Keates 35, P Tracey 30, L Allen 2-31

    JULY

     

     

     

     

     

    Sun 03

    CSNI II

    Home

    Junior 1

    Won by 21 runs

    D Gill 39, J Gordon 28, P Karthik 2-25

    Sat 23

    Instonians II

    Away

    Junior 1

    Won by 10 wkts

    P Karthik 5-17, B Cathcart 26*, P Bates 25*

    Sat 30

    Lisburn II

    Home

    Junior 1

    Lost by 8 wkts

    J Gordon 29

    AUGUST

     

     

     

     

     

    Sat 06

    Waringstown II

    Away

    Junior 1

     

     

    Sat 13

    Lisburn II

    Home

    Junior 1

     

     

    Sat 27

    Ballymena II

    Away

    Junior 1

     

     

    SEPTEMBER

     

     

     

     

     

    Sat 03

    CSNI II

    Away

    Junior 1

     

     

  • 3rd XI

    APRIL

     

     

     

     

     

    MAY

     

     

     

     

     

    Sat 14

    North Down III

    Home

    Junior 3

    Won by 10 wkts

    T McCloskey 2-6, C Rane 2-11, B Cathcart 44*

    Sat 28

    CIYMS III

    Home

    Intermediate Cup Rd 1

    Won by 9 wkts

    M Semple 5-23, GSB Kannan 67

    JUNE

     

     

     

     

     

    Sat 04

    North Down III

    Home

    Junior 3

    Won by 6 wkts

    D Irvine 71, R Hemphill 33

    Sat 18

    Donaghcloney II

    Away

    Intermediate Cup Rd 2

    Lost by 101 runs

    GSB Kannan 64, M Semple 3-60

    Sat 25

    Instonians III

    Away

    Junior 3

    Lost by 2 wkts

    Manu 35, T McCloskey 22, D Irvine 2-42

    JULY

     

     

     

     

     

    Sun 03

    CSNI III

    Away

    Junior 3

    Lost by 60 runs

    P Pawar 37, Manu 30

    Sat 09

    Lurgan II

    Home

    Junior 3

    Won by 235 runs

    T Neill 177*, GSB Kannan 56, A McCombe 3-8

    Sun 10

    Holywood II

    Home

    Junior 3

    Lost by 8 wkts

    N McCurry 20, P Clement 27*

    Sat 16

    Templepatrick II

    Home

    Junior 3

    Lost by 80 runs

    P Clement 47

    Sat 30

    Derriaghy II

    Away

    Junior 3

    Lost by 2 wkts

    D Irvine 33, A McCombe 20, D Irvine 3-17

    Sun 31

    Derriaghy II

    Home

    Junior 3

    Lost by 77 runs

    P Clement 33, A McCombe 3-39

    AUGUST

     

     

     

     

     

    Tues 02

    Instonians III

    Home

    Junior 3

    Won by 13 runs

    P Clement 63, N McCurry 41, D Irvine 38*

    Sat 06

    Templepatrick II

    Away

    Junior 3

     

     

    Sat 27

    Holywood II

    Away

    Junior 3

     

     

    SEPTEMBER

     

     

     

     

     

    Sun 03

    CSNI III

    Home

    Junior 3

     

     

  • 4th XI

    APRIL

     

     

     

     

     

    Sat 30

    Victoria II

    Home

    Junior 6

    Won by 8 wkts

     

    MAY

     

     

     

     

     

    Sat 14

    Academy IV

    Away

    Junior 6

    Lost by 65 runs

     

    JUNE

     

     

     

     

     

    Sat 04

    Instonians IV

    Away

    Minor Lindsay Cup Rd 2

    Lost by 40 runs

    B Hodge 5-17, S Sheikh 2-20, D Allen 34

    Sat 11

    Donaghadee II

    Away

    Junior 6

    Won

     

    Sat 18

    Victoria II

    Away

    Junior 6

    Won by walkover

     

    Sun 26

    CSNI IV

    Away

    Junior 6

    Won by 63 runs

     

    JULY

     

     

     

     

     

    Sat 09

    Victoria II

    Away

    Junior 6

    Won by walkover

     

    Sat 23

    Ards II

    Home

    Junior 6

    Won by walkover

     

    Sat 30

    Donaghadee II

    Home

    Junior 6

    Won by walkover

     

    AUGUST

     

     

     

     

     

    Sat 06

    Ballymena IV

    Home

    Junior 6

     

     

    Sat 27

    CSNI IV

    Home

    Junior 6

     

     

    Mon 29

    Ballymena IV

    Away

    Junior 6

     

     

    SEPTEMBER

     

     

     

     

     

    Sun 04

    Academy IV

    Home

    Junior 6

     

     

    Sat 10

    Armagh III

    Home

    Junior 6

     

     

  • 5th XI

    MAY

     

     

     

     

     

    Sun 08

    Lisburn IV

    Away

    Junior 9

    Won by 5 wkts

    A McCombe 2-22, C Rane 2-24 & 46*

    Sat 21

    Templepatrick III

    Home

    Minor Qual Cup Rd 1

    Won by 3 wkts

     

    JULY

     

     

     

     

     

    Sat 30

    Instonains V

    Away

    Junior 9

    Lost by 25 runs

     

    AUGUST

     

     

     

     

     

    Sat 06

    Instonians VI

    Home

    Junior 9

     

     

    Sat 20

    Newforge II

    Home

    Junior 9

     

     

    Sun 21

    Templepatrick IV

    Home

    Junior 9

     

     

  • Midweek League

    MAY

     

     

     

     

     

     

    Wed 11

    Muckamore

    Home

    Donaghcloney

    Group A

    Won by 6 wkts

     

    Wed 18

    Muckamore

    Away

    Knight Watchmen

    Group A

    Lost by 6 wkts

     

    Wed 25

    Muckamore

    Home

    Waringstown

    Group A

    Won by 3 wkts

     

    Wed 25

    Casuals

    Home

    Academy

    Group B

    Won by 7 wkts

     

    JUNE

     

     

     

     

     

     

    Wed 01

    Muckamore

    Away

    CSNI

    Group A

    Won by 38 runs

     

    Wed 01

    Casuals

    Home

    Carrick

    Group B

    Lost by 37 runs

    A McCombe 2-22

    Wed 08

    Muckamore

    Away

    Armagh

    Group A

    Lost by 5 wkts

     

    Wed 08

    Casuals

    Away

    Instonians

    Group B

     

     

    Wed 15

    Muckamore

    Home

    Botanic

    Group A

    Won

     

    Wed 15

    Casuals

    Home

    Grosvenor

    Group B

    Won

     

    Wed 22

    Muckamore

    Away

    PSNI

    Group A

    Won by walkover

     

    Wed 22

    Casuals

    Away

    Larne

    Group B

    Won

     

    Wed 29

    Muckamore

    Home

    Holywood

    Group A

     

     

    Wed 29

    Casuals

    Away

    Allstate

    Group B

    Won by walkover

     

    JULY

     

     

     

     

     

     

    Wed 27

    Casuals

    Home

    Muckamore

    Semi

    Casuals won

     

    AUGUST

     

     

     

     

     

     

    Wed 03

    Final

    Home

    Armagh

    Final

    Lost by 38 runs

     

  • Ladies Cricket

    MAY

     

     

     

     

     

    Sun 22

    CSNI

    Home

    Premier League

    Lost by 1 wkt

    L McLaren 38, S Morrison 25, B Hall 4-23

    Thurs 26

    Waringstown

    Away

    Premier League

    Lost by 49 runs

    L Lyness 24*

    Sun 29

    Lurgan

    Away

    Premier League

    Lost by 7 wkts

    J Logan 20, L Lyness 18

    JUNE

     

     

     

     

     

    Sat 18

    North Down

    Away

    Premier League

    Lost by 115 runs

    N Niblock 1-26, J Evans 1-32

    Tues 21

    Lurgan

    Home

    Womens Challenge Cup

    Won by 1 run

    S Morrison 35 (ret), S Keates 2-19, Z Baysting 0-16

    JULY

     

     

     

     

     

    Sun 31

    Waringstown

    Home

    Womens Challenge Cup

    Lost by 9 wkts

     

    Sun 31

    Waringstown

    Home

    Premier League

    Lost by 8 wkts

     

    AUGUST

     

     

     

     

     

    Sun 07

    Armagh

    Away

    Premier League

    2pm

     

    Sun 14

    North Down

    Home

    Premier League

    2pm

     

    Sun 21

    CSNI

    Away

    Premier League

    2pm

     

FIXTURES & RESULTS

Muckamore Cricket
Badge Cropped
Home Icon
Follow us on twitter
Follow us on Facebook
Muckamore Cricket & Lawn Tennis Club

QUICK LINKS

(c) Copyright Muckamore Cricket & Lawn Tennis Club

Badge

Muckamore Cricket & Lawn Tennis Club

5a Nursery Park

Antrim Technology Park

Antrim, BT41 1QR


WHERE TO FIND US

028 9446 6684

General Enquiries
General Enquiries
MCLTC Logo Alt